Zwiedzanie

SPORTOWE ZWIEDZANIE KRAKOWA I OKOLIC:

Mieszkasz w Krakowie, uważasz że znasz już wszystkie zakamarki miasta, ale chciałbyś zobaczyć jego piękno w inny sposób? Jesteś znudzony tradycyjnymi, utartymi formami zwiedzania i podróżowania po tym Królewskim Mieście? Nie masz pomysłu jak spędzić weekend „na sportowo”, przy okazji zdobywając nową wiedzę o swoim mieście?

A może jako turysta chciałbyś zagłębić się w historię Krakowa i zobaczyć jego najciekawsze – te bardziej i mniej znane – rejony w aktywny, oryginalny sposób? Z Garden Sport zarówno Mieszkańcy, jak i przybyli Turyści mogą odbyć sportową przygodę z historią, architekturą i legendami Krakowa oraz okolic. Zapraszamy Państwa do udziału w naszych tematycznych podróżach sportowych z przewodnikiem. Proponujemy Państwu zwiedzanie Krakowa i okolic na rowerach, nartorolkach, biegając, czy jeżdżąc na rolkach. Nasze trasy – pełne historii (tej przez małe, ale i duże „h”), lokalnej atmosfery, architektury, przyrody to:

MIEJSCA I TEMATY PRZEWODNIE W KRAKOWIE:

 1. Kraków magiczny – miejsca magiczne, ezoteryczne. Zwiedzanie miejsc w okolicach centrum Krakowa pełne magicznych historii o czasach przeszłych i tym, co dzieje się obecnie. Czakramy, duchy, atmosfera tajemniczości, alchemia – to wszystko towarzyszy nam w trakcie tej trwającej 3 godziny podróży po magicznym Krakowie. Trasa przeznaczona na rowery lub bieg.
 2. Szlakiem krakowskich kopców – wycieczka rowerowa po tych większych, ale i mniejszych kopcach Krakowa. W jej trakcie spotkają się Państwo z historią każdego z odwiedzanych miejsc, dowiedzą się Państwo o lokalnych obrzędach, tradycjach i legendach związanych z każdym z nich. Jest to nie tylko spotkanie z ważną historią krakowskich kopców, ale również z otaczającą nas przyrodą. Trasa 5 - 6 godzinna.
 3. Szlakiem krakowskich legend – „Kraków legendą stoi” można by rzec. Jest to miasto pełne legend, mitów, baśni, klechd - zaczynając od hejnału mariackiego, przez Smoka Wawelskiego, aż po Wandę co nie chciała Niemca. Wyprawa ta jest doskonałą możliwością zapoznania z legendarnym tłem Krakowa dla dzieci oraz przypomnienia sobie tych starodawnych opowieści przez dorosłych.  Trasa na rowery, bieg, rolki i nartorolki – czas trwania (w zależności od środka transportu) 3 – 4 godziny.
 4. Kraków obronny -  trasa po fortach, kawernach, schronach i szańcach Twierdzy Kraków, począwszy od Kopca Kościuszki, aż po mało znany Fort Bodzów. 5 – 6 godzinna trasa rowerowa.
 5. Szlakiem krakowskich akwenów wodnych trasa biegowa wzdłuż wybranego akwenu wodnego w Krakowie (m.in. Kryspinów, Bagry, Zakrzówek). Historia każdego zbiornika, omówienia rejonu w jakim się znajduje oraz przyrody, jaka go otacza. Trasa (w zależności od wybranego akwenu) od 2 do 4 godzin.
 6. Okolice krakowskiego getta –trasa biegowa lub rolkowa, prowadząca od Fabryki Schindlera przez Podgórze aż po krakowski Kazimierz; alternatywna trasa rowerowa – Bonarka-Podgórze-Fabryka Schindlera-Kazimierz. Odkryjemy wspólnie historię tych miejsc, skłonimy do refleksji. Trasa sportowa 2-3 godzinna z możliwością wejścia do Muzeum Fabryka Schindlera (dodatkowe 2 godziny).
 7. Krakowskie klasztory – trasa rowerowa dla wszystkich zainteresowanych życiem za klasztornym murem. W Krakowie – największym skupisku klasztorów w regionie -  swoje siedziby mają zakony Franciszkanów, Dominikanów, Bernardynek, Karmelitów, Pijarów, Benedyktynów, Kamedułów itd. Podczas 5-godzinnej rowerowej wycieczki zapoznajemy się z historią każdego z klasztorów, regułami życia klasztornego, podziwiamy architekturę budowli oraz naturę okalającą klasztorne mury.  
 8. Szlakiem Matejki - w roku 2013 przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci Jana Matejki jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. Z okazji Roku Jana Matejki Garden Sport wprowadza do swojej oferty wycieczkę sportową szlakiem tego wybitnego artysty. Zaczynamy swoją malarską przygodę w Dworku Jana Matejki w Krzesławicach, po czym rowerami przejeżdżamy do innych miejsc bliżej centrum Krakowa, które wiążą się z tą wybitną postacią. Istnieje możliwość zmiany środka transportu na rolki. Trasa kilkugodzinna ze zwiedzaniem historycznych wnętrz.  
 9. Szlakiem „Wesela” Wyspiańskiegotrasa biegowa (8 km) zawierająca w programie większość miejsc związanych zarówno ze Stanisławem Wyspiańskim, jak i (przede wszystkim) z jego „Weselem”, którego akcja toczy się na terenach ówczesnej podkrakowskiej wsi Bronowice. 

 

MIEJSCA I TEMATY PRZEWODNIE W OKOLICACH KRAKOWA:

 1. Szlak solny – tuż obok Krakowa znajduje się jedną z większych kopalni soli w Polsce, a na pewno najbardziej znaną kopalnią dostępną dla zwiedzających. Tereny Wieliczki od dawien dawna związane są zatem z solą, jej wydobywaniem, z tradycją górniczą. Garden Sport chce zaprosić Państwa na wspólne aktywne odkrywanie tej historii. Na rowerach przebywamy trasę Kraków – Wieliczka (zbiórka przy Kopcu Kraka – przed nami ok. 14 km jazdy). Na miejscu zsiadamy z siodełek i wolnym truchtem zwiedzamy wszelkie solne zakamarki, poznając ich historię (zarówno tę geologiczną, jak i społeczną) oraz tradycję przyświecającą górniczemu życiu od dawien dawna. Powrót rowerami na miejsce zbiórki. Przewidywany czas trasy: 3,5-4 godziny.
 2. W poszukiwaniu żubrawcale nie trzeba jechać do Puszczy Białowieskiej żeby zobaczyć żubry. Zapraszamy na około 15 kilometrową trasę rowerową po zakamarkach Puszczy Niepołomickiej. Nieokiełznana przyroda, dzikie zwierzęta i przepiekne widoki tuż koło Krakowa. Przewidywany czas wycieczki: 4-5 godzin.
 3. Traktem zamkowym - trasa rowerowa z Rudna do Zatoru (ok. 35 km). W przeciągu wspólnej wycieczki zwiedzamy okoliczne zamki i pałacyki oraz odpoczywamy przy brzegach jezior i w cieniu lasu. Trasa przeznaczona jest na minimum 6 godzin i wymagana jest już dobra kondycja fizyczna.